Lora wielka

Lora wielka , Barwnica      (Eclectus roratus)   

Gatunek:

Eclectus

Rozmiar:

Waga Dorosłych:
29-39 cm 360-530 g

 

Podgatunki:

Określono dziesięć podgatunków papug Lora wielka – Eclectus.

(Eclectus roratus roratus)

(Eclectus roratus solomonensis)

(Eclectus roratus polychloros)

(Eclectus roratus macgillivrayi)

(Eclectus roratus vosmaeri)

(Eclectus roratus aruensis)

(Eclectus roratus westermani)

(Eclectus roratus cornelia)

(Eclectus roratus riedeli)

(Eclectus roratus biaki)

Identyfikacja podgatunków jest czasami trudna u samic i prawie niemożliwa u samców bez znajomości obszaru pochodzenia lub historii hodowli.

 

POCHODZENIE:

Pochodzi z Wysp Salomona, Nowej Gwinei, północno-wschodniej Australii i Moluków.

OPIS:

Jednymi z najbardziej unikalnych papug w naszych hodowlach jest Lora wielka – Eclectus. Są to bardzo delikatne i spokojne ptaki, które szybko stają się popularne wśród właścicieli papug. Lory wielkie są bardzo unikalne, ponieważ są dimorficzne co oznacza, że ​​jest bardzo duża różnica między samcem i samicą dzięki czemu bardzo łatwo je rozpoznać. Różnica ta nie polega tylko na odmiennym kolorze upierzenia, a również na kształcie i kolorze dzioba. Bardzo długo samiec i samica traktowane były jako dwa odrębne gatunki tym bardziej, że różni je również sposób zachowania.

Samce są jaskrawo zielone, z jasnymi pomarańczowymi dziobami, czerwono-niebieskmi obramowaniem skrzydeł i jasnymi żółtymi końcówkami piór ogona. Średnia waga dorosłego samca Eclectus wynosi ok. 430 gramów z zakresu od 350 do 530 g.. Młode samce zwykle mają ciemnobrązowy lub czarny dziób, a nie żółto-pomarańczowy jak dorosłe.

Samice są czerwone i niebieskie na górze piersi, z czarnymi dziobami. Waga dorosłych  samic wynosi ok. 410 gramów z zakresu 360 – 460 g..  Waga jest zaczerpnięta z informacji o średniej wadze z czterech podgatunków lor wielkich powszechnie dostępnych.

DŁUGOŚĆ ŻYCIA:
Przeciętna żywotność lor wielkich to ok. 30 lat, ale powinny  być w stanie przeżyć od 50 do 75 lat – jak w przypadku papug porównywalnej wielkości przy dobrej opiece i prawidłowym karmieniu.

ZACHOWANIE:

Jako zwierzęta domowe są bardzo łagodne i wesołe. Choć potrafią  głośniej krzyczeć zazwyczaj są stosunkowo ciche. Lora Wielka – Eclectus, to przede wszystkim piękno i spokój. Są wspaniałymi zwierzętami w domu ponieważ nie są tak niszczycielskie jaks inne duże papugi. Lory wielkie są bardzo inteligentne. Obserwują uważnie każdy ruch ich właściciela, okazują zainteresowanie wszystkim co się wokół nich dzieje. Mają szeroki zakres niezwykłych dźwięków. Większość z nich jest przyjemne dla ucha jednakże mają również  zdolność do krzyku gdy są przestraszone, zaniepokojone lub podekscytowane zwłaszcza w czasie lęgu. Lory mają zdolności do powtarzania słów i to bardzo wyraźnie, lecz jak to zwykle bywa w tym przypadku zależy to od indywidualnych predyspozycji papugi.

NIETYPOWE CECHY:

Lory wielkie nie wytwarzają pudru z piór, ponieważ nie mają piór pudrowych a jedynie gruczoł kuprowy – co jest ważne dla osób uczulonych na kurz z piór.

Lora wielka w reakcji na stres, w obliczu nieznanej obcej osoby nieruchomieje i zamiera wyczekując na rozwój sytuacji. Jest to błędnie odczytywane przez osoby nie znające te papugi, że są apatyczne i osowiałe.  W znanym sobie otoczeniu są gadatliwe, bardzo ożywione, ciekawe, czułe i zabawne.

OSOBOWOŚĆ:

Barwnice są podatne na stresowe wyrywanie piór. Stres może być spowodowane przez dominującego partnera lub przez zmiany w otoczeniu. Niedobory żywieniowe, nuda, lub niska temperatura może również powodować wyrywanie piór. Zwłaszcza samce lor wielkich są dość wrażliwymi, które łatwo w stresie wyrywają sobie pióra. Gdy zauważymy pierwsze symptomy należy jak najszybciej zareagować by nie zostało to utrwalone. Ważne jest by określić  i usunąć powód stresu. To może być proste jak przeniesienie klatki w inne spokojniejsze miejsce, lub bardziej złożone jak oddzielnie od zbyt agresywnego partnera. Przyczyną skubania się może być również nieprawidłowa dieta jak i zbyt suche powietrze, toteż czynniki te należ wyeliminować w pierwszej kolejności.

DOJRZAŁOŚĆ:

Lory wielkie – Barwnice są wystarczająco dojrzałe w wieku dwu do pięciu lat życia. Zależy to od podgatunku. Z mniejszych podgatunków potomstwo można uzyskać już w wieku dwóch lat, a większe dojrzałość płciową uzyskują dopiero w wieku pięciu lub sześciu lat.

POMIESZCZENIE:

W hodowli Lory wielki  trzymamy w dużych wolierach co najmniej trzy i pół metra długości i metr szerokości. Woliery muszą chronić przed warunkami atmosferycznymi lub być połączone z wolierą wewnętrzną gdzie ptaki mogą się schronić. Na ogół trzymane są w parach.

Jeśli papugę trzymamy w pomieszczeniach zamkniętych jako zwierzę domowe, lory wielkie muszą być wyposażone w przestronne klatki, które pozwolą im swobodnie poruszać się /patrz „klatka dla papugi ręcznie karmionej”/. Czas spędzany w klatce należy ograniczyć do minimum, gdyż ptak potrzebuje kontaktu z innymi domownikami. Trzymanie tych inteligentnych papug w klatce przez cały dzień, będzie bez wątpienia doprowadzać do poważnych problemów behawioralnych i psychologicznych.

DIETA:

Są unikalne w świecie ptaków w ich wymaganiach co do witaminy A. Bez tej witaminy, stają się bardzo podatne na problemy zdrowotne. Mają ośmiokrotnie większe zapotrzebowanie na tą witaminę od innych papug.

Lory wielkie mają niezwykle długi przewód pokarmowy. Wymagają w swojej diecie dużych ilości błonnika z owoców i warzyw aby były zdrowe. Potrzeba ta musi być spełniona. Ponieważ wielu ludzi ignoruje ich szczególne potrzeby żywieniowe, lory wielkie znacznie częściej niż inne papugi cierpią na niedobory. Z drugiej strony ich długość przewodu pokarmowego powoduje, że są wrażliwe na nadmiar składników odżywczych (minerałów, witamin, itp.) dlatego należy zachować umiar przy ich podawaniu. Naturalnego pochodzenia składniki odżywcze z owoców, warzyw, materiału roślinnego zwykle nie są problemem, chyba że ich dieta  jest bardzo jednostronna.

Ogólnie zaleca się by lory wielkie były karmione w około 80% miękkimi pokarmami, takimi jak świeże lub rozmrożone owoce, warzywa /marchew, buraki, brokuły/, nasiona namoczone i skiełkowane. Bardzo lubią  kukurydzę w kolbach, banany, granaty, pomarańcze, mango, jabłko, jagody, porzeczki i arbuzy. Konieczne jest by świeże, moczone i gotowane produkty żywnościowe były usuwane codziennie, aby zapobiec chorobom z zepsutej żywności. Ważne jest, aby myć owoce i warzywa by dokładnie usunąć wszelkie pozostałości środków owadobójczych.

Istotnymi składnikami pokarmowymi są ugotowane ryż brązowy, makarony, groch. Nie możemy zapomnieć o zieleninie – brokuły, dobra sałata, szpinak, sezonowo mlecze.

Mieszanka ziaren jest również niezbędna ale nie może stanowić jedynego sposobu żywienia.

Wbrew pozorom wyżywienie Lor wielkich jest stosunkowo łatwe, gdyż większość tych produktów jest zwykle w naszym jadłospisie. Kupimy je na bazarze lub w każdym sklepie spożywczym i nie musimy opierać się tylko na wyspecjalizowanym sklepie zoologicznym. Zasadą jest by starać się maksymalnie urozmaicać jadłospis czymś co aktualnie mamy w lodówce. Pomimo długiej listy wymienionych produktów wystarczy jak oprócz mieszaniki ziaren, dziennie podamy trzy – cztery z nich.

ZABAWKI:

Gryzienie zabawek może odwrócić papugi od niszczenia piór, toteż są one istotne zwłaszcza w czasie gdy siedzą zamknięte w klatkach. Nie chodzi tu o jakieś wyszukane, lecz nawet najprostsze własnoręcznie przygotowane.  Zabawki powinny być wykonane z miękkiego drewna takiego jak sosna, lipa, wierzba, brzoza,  gdyż lory mają stosunkowo miękkie delikatne dzioby. Huśtawki, liny, drabinki są jak najbardziej wskazane tym bardziej, że starczają na długo gdyż lory ich tak szybko nie niszczą. Od wiosny podajemy świeże gałęzie które lory godzinami obskubują z liści i kory.

Lory wielkie  należą do najbardziej inteligentnych gatunków papug. Są one niezwykle wartościowymi papugami w naszych hodowlach. Do wspaniałych cech charakteru dochodzi niebagatelny wygląd.

Wideo